reklama

Thajsko I. - trip za trochou exotiky - Bangkok

Prvotné plány našej tohtoročnej dovolenky boli smerované len na susednú Ukrajinu... Čo však náhoda nechcela - pritrafili sa nám výhodné letenky do Thajska a preto Ukrajina bude musieť počkať. Spiatočná letenka so všetkými taxami za 550 € - no kto by nebral? A ešte k tomu za túto cenu jeden let najväčším dopravným lietadlom na svete - Airbusom A380 na linke Dubaj - Bangkok...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Naša cesta teda začala odletom z Viedne do Dubaja, odkiaľ sme pokračovali priamym letom do Bangkoku. Celkovo teda 12 hodín letu + 4 hodiny v Dubaji na letisku.

Z letiska sme sa potrebovali dostať do nášho zabookovaného Hostelu na jednej z najrušnejších ulíc Bangkoku - Charoen Krung. Čo je na Bangkoku super - tak to je možnosť dostať sa z letiska do mesta nadzemným vlakom - linkou City Line. V čase nášho príletu (o 13.00 hod local time) sme vystihli akciové lístky na transfer do mesta - a tak namiesto 45 bathov sme platili len 20 bathov (cca 0,5 €) na osobu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ono - musím trochu poopraviť poslednú vetu - na City Line sa nekupujú lístky ale tokeny:

Token
Token 

Po cca pol hodinke jazdy sme boli na stanici Phaya Thai odkiaľ sme prestupovali na lokálne nadzemné vlaky. Cca asi tak hodinku nám trvalo, kým sme sa z letiska dostali až k nášmu hostelu - bez nutnosti využiť taxíky, resp. Tuk Tuky.

Už počas jazdy vlakom sme si všímali miestnú architektúru a spôsob vedenia elektroinštalácie, ktorý bol dosť odlišný od toho, akým spôsobom je to riešené u nás - takže pre nás to bol prvý z kultúrnych šokov tejto milej krajiny :).

Elektroinstalacia
Elektroinstalacia 

Nakoľko bolo relatívne málo hodín, vybral sme sa ešte v daný deň do mesta na prechádzku a hlavne na miestnu železničnú stanicu zakúpiť lístky na cestu do Chiang Mai. No a cestou na stanicu sme prechádzali kadejakými zakutiami...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Bangkok
Bangkok 
Zeleznicna stanica Bangkok
Zeleznicna stanica Bangkok 

Cestou zo železničnej stanice sme zavítali do čínskej štvrte, ktorá je relatívne blízko stanice. Práve sa už schyľovalo k večeru - a to znamená oživenie "street food" predajní.

čínska štvrť
čínska štvrť 
čínska štvrť
čínska štvrť 

Plán na nasledujúci deň bol jasný - vidieť čo najviac z Bangkoku - a hlavne teda Grand Palace a Wat Po (ležiaceho Budhu). Na recepcii nášho hostelu sme dostali veľmi cenné informácie ako sa čo najefektívnejšie dostať k pamiatkám, ktoré sme mali záujem vidieť. Zároveň nás slečna vystríhala na čudné praktiky niektorých tuk tuk vodičov, resp. pouličných predajcov, ktorí informujú návštevníkov, že pamiatky sú zatvorené - ale že oni vám zabezpečia prehliadku iných pamiatok, ktoré vám zakreslia priamo do mapy - a ani sa nenazdáte - už pri vás stojí tuk tuk s vodičom... A že iba za 20 bathov na osobu nás povozí po všetkých pamiatkach... áno - je to pekné, len počítajte s tým, že sa zastavíte v zopár obchodoch s kadejakým pochybným tovarom, ktorý vám budú núkať... Táto informácia bola pre nás veľmi cenná, nakoľko počas jedného dňa sme natrafili na dva takéto prípady.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

No ale poďme k samotnej ceste za pamiatkami, a dopravou k nim. Najefektívnejší /a aj najlacnejší/ spôsob dopravy k pamiatkám bol pre nás po vode - lodnou MHD.

Lodna MHD
Lodna MHD 

Asi tak 5 minút peši od hotela sme mali prístavisko, kde v pravidelných - asi tak 20 minútových intervaloch prichádzali lode premávajúce po toku rieky Chao Phraya - za 15 bathov na osobu sa odveziete koľko zástavok len chcete - a zároveň máte krásny výhľad na Bangkok.

Bangkok
Bangkok 
Bangkok
Bangkok 
Bangkok
Bangkok 
Bangkok
Bangkok 

Alternatívou však je aj možnosť zapožičania súkromných lodí a povoziť sa po rieke týmto plavidlom - možností je dosť, nakoľko na každom prístavisku bolo niekoľko chlapíkov s ceduľami, ktorí lákali turistov na tieto lode.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Lode v Bangkoku
Lode v Bangkoku 

Poďme teda k samotným pamiatkám.

Grand Palace - Veľký palác. Tak prvý "zážitok" z tlačenice a preľudnenia nastáva práve pri prehliadke tohto komplexu. Ani vstupné vo výške 400 bathov a horúčavy okolo 33 °C neodradia to množstvo ľudí / vrátane nás :)/ prezrieť si túto pamiatku.

Grand Palace
Grand Palace 
Grand Palace
Grand Palace 
Grand Palace
Grand Palace 
Grand Palace
Grand Palace 

Komplex sme si teda pochodili aj vrátane numizmatického múzea, ktoré by návštevníci určite mali navštíviť. Naše kroky viedli následne k ďalšiemu Watu - Wat Po - kde sa nachádza ležiaci budha.

Cestou k tomuto komplexu sme prechádzali okolo kruhového objazdu, uprostred ktorého bolo veľmi zaujímavé súsošie.

Susosie - kruhovy objazd
Susosie - kruhovy objazd 

Wat Po

Vstupné do tohto komplexu, kde je možné vidieť 37 m dlhého ležiaceho budhu bolo oproti Grand Palacu omnoho lacnejšie - plus ako bonus - ku každej vstupenke dostal návštevník jednu fľašu vychladenej minerálky grátis. Padla veľmi vhod v tých horúčavách :).

Wat Po
Wat Po 
Wat Po
Wat Po 
Wat Po
Wat Po 

V tomto zaujímavom komplexe sa nachádzali veľmi pekné architektonické prvky.

Wat Po
Wat Po 
Wat Po
Wat Po 
Wat Po
Wat Po 
Wat Po
Wat Po 

Po prehliadke tohto chrámu sme sa vybrali smerom k Dusitskému parku. V tamojšom paláci prebiehala expozícia výrobkov vyprodukovaných ľuďmi, z chudobných oblastí. Program podpory bol vyhlásený kráľovnou a aj samotná expozícia sa konala pod jej záštitou. Zaujímavosťou bolo, že do expozície v paláci sa moholo vojsť iba v primeranom oblečení. U mužov boli neprípustné napr. krátke nohavice, u žien zase akékoľvek nohavice. Možno to bolo len zámienkou - pretože hneď pri vstupe a pokladni bol obchodík, kde sa dali za 40 bathov kúpiť také kúsky plátna, ktoré sme si previazali okolo pásu - s týmto nás už s radosťou pustili dnu.

Dnu sa však vôbec nedalo fotiť - takže foťák, mobil a všetky veci museli ísť pred vstupom do skriniek. Expozícia bola fakt úchvatná. Bolo tam možné vidieť rôznorodé techniky ručných prác - vyšívané obrazy, šperky, nábytok, koberce...

Odtiaľto naše kroky smerovali smerom k parku Chitralada, kde sa mal nachádzať rovnomenný palác. Zhodou okolností - cestou sme natrafili na jednu z množstva "pouličných reštaurácií". Tak sme sa tam zložili a snažili si vybrať z jedálneho lístka písaného thajsky nejaké to jedlo na obed... Tentokrát to vyhralo Phad Thai - za 40 bathov. Až keď sme si sadli na tejto rušnej ulici, pozrel som cez cestu, kde bola smerová tabuľa označujúca Parlament.

Tak - takúto "Parlamentku" by mohli zriadiť teda aj u nás na hradnom kopci...

Parlamentka
Parlamentka 

Veľký sprievodca Thajskom nás po tomto obede nasmeroval k parku Chitralada. Tento park v tvare štvorca bol zaujímavý... Už keď sme sa k nemu blížili, tak v každom rohu predmetného parku stáli ozbrojení vojaci. Hm... takže za opevnené múry, za ktorými sa mal skrývať park sa teda asi nedostaneme. Tak aj bolo - park sme obišli celý dookola, avšak pri každom vchode stála stráž, ktorá nevyzerala, žeby nejakých návštevníkov chcela pustiť dnu :) No a príčina? V paláci sídli Kráľ (Bhumibhol) Rama IX. s Kráľovnou Sirikit.

Otázkou dodnes ostáva, že ako sa do tohto parku a k samotnému palácu dostali chlapci z National Geographic...

No - ale keď už sme pri kráľovskej rodine - tak fotky kráľa a kráľovnej majú vyvesené na viacerých miestach - miestnych trhoch, vlakových staniciach, križovatkách a na podobných miestach, kde je veľká koncentrácia ľudí.

Portrety krala a kralovnej
Portrety krala a kralovnej 

Nakoľko deň nám ubehol ako voda - začali sme sa pomaličky premiestňovať smerom k našej obľúbenej forme cestovania - lodnej MHD. Cestou sme sa ešte chceli zastaviť v jednom wate - Wat Benchamabophit. Bolo už okolo 6-tej hodiny, keď sme sa dostali k tomuto chrámu. A práve v Thajsku sú pamiatky otvorené pre verejnosť do 5-6 hodiny. Potom sú sprístupnené iba mníchom. Návšteva tohto chrámu práve v nás zanechala asi najväčší zážitok z celého Bangkoku. Žiadni turisti naokolo, len zborový hlas modliacich sa mníchov do ticha prichádzajúceho večera.

Mnisi
Mnisi 
Wat Benchamabophit
Wat Benchamabophit 

Posedieť si na konečne vychladnutom mramore, zavrieť oči, a započúvať sa do spevu modliacich sa mníchov bola krásna bodka za náročným dňom v Bangkoku.

Večer už následovalo balenie pred cestou na sever, ktorú sme mali naplánovanú na ďalší deň ráno... O samotnej ceste do Chiang Mai, trekkingu v džungli, škole varenia ale aj o plážach na juhu Thajska budem písať v jednom z nasledujúcich blogov...

Milan Černický

Milan Černický

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

človek snažiaci sa žiť v tomto hektickom svete Zoznam autorových rubrík:  FotoblogSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu