Norsko II. - fjordy

Autor: Milan Černický | 29.7.2011 o 7:00 | (upravené 29.7.2011 o 7:19) Karma článku: 11,99 | Prečítané:  3352x

V druhej časti cestopisu o Nórsku sa presunieme smerom k západnému pobrežiu a jeho fenoménom - fjordom. Prvá zastávka bola pri Aurlandsfjorde, kam sme sa okrem iného presunuli 25 kilometrovým tunelom - najdlhším v Nórsku. Zážitok to bol parádny... Pre klaustrofobikov boli cca každých 6 kilometrov vybudované veľké odpočívadlá, ktoré boli podsvietené na modro. Škoda len, že som v tom tuneli nemal pripravený foťák...

Cestou k Aurlandsfjordu sme prechádzali veľmi zaujímavou krajinou, z ktorej z každej strany padal nejaký vodopád s priezračnou vodou.

Vodopád

No a z takýchto vodopádov sa potom vytvárali aj takéto riečky... Aj obed v podobe sáčkovej polievky tu chutil lepšie :)

Rieka

Aurlandsfjord

Tento fjordík je súčasťou najväčšieho fjordu v Nórsku - Sognefjordu. Sognefjord dosahuje dĺžku niečo nad 200 km a hĺbku vyše 1300 m.

Aurlandsfjord

V mestečku Aurlandsvagen začína tzv. Slnečná cesta, ktorá vedie do mestečka Lardalsoyri. Ide o cca 50 km úsek cesty, ktorý bol jedinou spjnicou medzi týmito mestami až do čias vybudovania vyššie spomínaného 25 km tunelu. Táto cesta je v zimných mesiacoch uzatvorená, preto jedinou možnosťou prepravy ostávalo v minulosti more.

Avšak aj počas našej návštevy - koncom júna boli niektoré časti v okolí cesty zakryté asi 2 metrovou vrstvou snehu.

Slnečná cesta

Na záver Slnečnej cesty, samozrejme, nesmeli chýbať voľne sa pasúce ovce... Zaujímavé bolo, že za tými domčekami bol riadne strmy zraz.

Slnečná cesta - ovce

Po príchode do mestečka Lardalsoyri sme pokračovali menším tunelom smerom na sever, kde sme sa ako jedinú možnosť mali nalodiť sa na menší trajektík a pokračovať v ceste na druhú stranu fjordu. Musím povedať, že v tomto Nóri majú prepracovaný systém a tieto trajekty fungujú ako u nás MHD... v cca 20 minútových intervaloch sa dostanete na druhú stranu fjordu. Čo sa týka ceny - na nórske pomery asi primerané - 94 NOK (cca 12 €) za osobné auto s vodičom + jeden ďalší pasažier.

Trajekt

Ďalšou menšou zastávkou bolo okolie NP Jostedalsbreen. Tento NP je známy rozsiahlými ľadovcami, a práve tu sa nachádza aj jeden z najväčších ľadovcov v Európe - jeho rozloha činí cca 487 km2. Pre krátkosť času sme tie kopce s ľadovcovou pokrývkou videli iba z auta...

NP Jostedalsbreen

Ďalší fjord, ktorý sme chceli vidieť je Geirangerfjord a známe vodopády Seven sisters. Cestu k tomuto fjordu sme volili po ceste č. 63 (taktiež otvorená len niekoľko mesiacov v roku). Pre mňa boli úžasné tie prevýšenia, ktoré sme na týchto cestách prekonávali. Z úrovne hladiny mora na zopár kilometroch vystúpa človek do výšky nad 1000 m.n.m. a o zopár kilometrov zase klesá k morskej hladine. Na ceste č. 63 sme prechádzali ešte krásne zasneženou krajinou.

Zlatá cesta

Geirangerfjord

A konečne sme sa dostali k fjordu, ktorý je od roku 2005 zapísaný na zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Asi aj kôli tomu je to jeden z najvyhládavanejších fjordov Nórska. Počas našej zastávky vo fjorde kotvili 3 výletné lode plné dôchodcov. Proste zábava tlačiť sa pre jeden normálny záber medzi staršími japonsky a nemecky hovoriacími ľuďmi :)

Geirangerfjord

 

Geirangerfjord

Z Geirangeru sme sa následne vybrali Troliou cestičkou do Alesund a potom cez Trondheim a Bodo na Lofoty... Ale to až nabudúce :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?