Lyžovačka na Ukrajine

Autor: Milan Černický | 2.3.2012 o 6:20 | Karma článku: 10,50 | Prečítané:  4331x

Ešte na sklonku minulého roku sme s priateľkou uvažovali, že niekedy v január/februári by sme sa vybrali niekam mimo SK na lyžovačku. Prvé odporúčania od kolegov a známych identifikovali ako najvhodnejšie centrá v Rakúsku a Taliansku. Vzhľadom k tomu, že z Košíc len do Rakúska je to dobrých 450 km, k tomu treba pripočítať minimálne ďalších 450 km, aby sa človek dostal do nejakého normálneho strediska. Nie žeby som nerád cestoval - ale v zime toľko kilometrov... ? 

Za ďalšie - keď som začal zbierať informácie o možnostiach ubytovania a cenách skipasov, dosť razantne moja túžba vyraziť do týchto západných stredísk klesla :(.

Moja myseľ sa začala uberať trochu iným smerom - viac na východ :). Skúsil som do Googlu napísať "lyzovacka ukrajina" a ono to našlo niekoľko stredísk, z ktorých ma oslovilo stredisko Bukoveľ.

Moja nálada sa začala čoraz viac zlepšovať po prečítaní cenníka skipassov v tomto stredisku - 5 dní lyžovačky = 1029 UAH, čo je cca 100 euro a to všetko na 50 km zjazdovkách a 15-tich štvorsedačkách. No paráda! Čekujem možnosti ubytovania - no a zrazu facka... Jedna noc v hoteli priamo v Bukoveli okolo 100 € osoba/noc. Ups, chlapci podobní J&T fungujú aj na Ukrajine.

Hneď na to mi však napadlo, že u nás vo vedľajšom vchode býva Lenka, pôvodom z Ukrajiny. Krátky telefonát a posedenie s ňou - a čo sa človek nedozvie... Asi tak 12 km od Bukovelu má niekto z ich rodiny menší rodinný penzión. O jeden - dva dni došla Lenka s informáciami o možnosti ubytovania a musím povedať, že ubytovanie s polpenziou vyšlo veľmi priaznivo.

Slovo dalo slovo - a ubytovanie s polpenziou bolo zajednané. K nám s priateľkou sa teda nakoniec pridala aj Lenka a ešte jedna suseda, Marcela - takže o počte štyroch ľudí sme mohli začať s prípravou na ukrajinskú lyžovačku.

Termín stanovený na 5.2. - 11.2. sa veľmi rýchlo približoval. S ním však aj predpoveď extrémne nízkych teplôt a silného vetra. V sobotu 4.2. v okolí Košíc a Michaloviec fúkalo dosť silno, k tomu snehové zrážky a dopravný servis, ktorý hlásil neprechodné niektoré úseky ciest na Zemplíne trochu zmrazili naše tváre. Predpoveď na nedeľu však hovorila o ústupe snehových zrážok, avšak s vetrom to nevyzeralo až tak ružovo. Zo strany niektorých členov expedície zazneli dotazy na to, či náš výlet predsa len nepreložíme na neurčito. Dohoda znela, že ráno sa rozhodneme, či vyrazíme alebo nie.

Nakoľko snežiť prestalo a cesty vyzerali celkom OK - rozhodli sme sa, že to predsa len skúsime. Naložili sme auto a okolo 9.00 hodine sme mali pred sebou cca 350 km. Po 100 km sme boli na SK/UA hranici kde nebolo ani jedného auta. Trochu som mal obavy z colnej kontroly, ale na to, že sme nič /okrem výbavy na lyžovanie/ neviezli kontrola prebehla dobre a po nejakých 10-tich minútach sme boli na územi Ukrajiny.

Do cieľa zostávalo ešte 250 km. Trasu sme volili z Užhorodu, cez Mukachevo, Khust a Rakhiv do dedinky Yablunytsya, kde sme mali zajednané ubytovanie.

penzion

penzion

Na večeru nás čakal hneď origninálny ukrajinský Boršč a samohonka od pána domáceho, no čo si viac priať.

Na druhý deň ráno sme sa teda vybrali do 12 km vzdialeného strediska Bukovel. Lístky sme plánovali kupovať kreditnou kartou, avšak po treťom neúspešnom pokuse obsluhy sme to vzdali a išli sme zmeniť eura do banky hneď pri pokladniach.

V pokladni sme dostali mapku strediska, tak sme ju hneď začali študovať a plánovať, kde budú viesť naše prvé lyžiarské kroky... No a hneď z prvého kopca sa nám naskytol fantastický pohľad.

Bukovel

Po zopár jazdách sme sa presunuli na najvyšší kopec strediska z ktorého boli takéto výhľady...

Bukovel

Bukovel

Bukovel

Bukovel

Bukovel

Vlek č. 12 - obľúbený svah Marcely a Lenky:)

Bukovel

Po nejakom čase sme sa dostali aj na druhú stranu strediska, kde sme mali zase výhľad na protiľahlé svahy.

Bukovel

No a počas prestávok na čaj sme si hoveli na Snickersoch (perfektná reklama...).

Snikers

No a na záver ešte jednu perličku... aj keď my sme mali dobré skúsenosti a lyže sme si vždy našli tam, kde sme ich nechali - ukrajinci majú svojské stojany na lyže s bezpečnostnou vložkou :).

Stojan

Päť dní lyžovačky v dosť nízkych teplotách (počas dňa bolo cca -8 až -10 a v noci okolo -25) ubehli ako voda a nám sa trebalo pobrať pomaly domov. V posledné, sobotné, ráno dízlová Oktávka ukázala takúto teplotu:

teplota

Musím povedať, že nesklamala a každé ráno aj pri takýchto extrémne nízkych teplotách naštartovala... Pravda však je, že v nej bol Shell V-Power Diesel, ktorého medzná hodnota filtrovateľnosti je niekde pri -32 °C, takže sme tam mali ešte nejakú rezervu šiestich stupňov.

No čo povedať na záver? Hádam len to, že o rok sa stretneme na Bukoveli? www.bukovel.com

M.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?