Thajsko II. - trip za trochou exotiky - Chiang Mai

Autor: Milan Černický | 19.12.2012 o 6:30 | Karma článku: 7,66 | Prečítané:  1407x

Dva dni strávené v Bangkoku boli až až. Preto sme si zvolili cestu na sever krajiny do Chiang Mai. 750 km = cca 12 hodín cesty pred nami. Vlak č. 9 má plánovaný odchod ráno o 8.30 z hlavnej stanice v Bangkoku. Z hostela na stanicu sme to mali asi tak 10-15 minút taxíkom, ktorý ale netreba vôbec objednávať, nakoľko po ulici ich jazdí neúrekom. Na stanicu sme dorazili asi tak 40 minút pred plánovaným odchodom vlaku.

Nakoľko pred nami bola 12 hodinová cesta - ešte sme si šli overiť, či vo vlaku bude možné kúpiť nejaké jedlo. V pokladni sa nám dostala odpoveď, že nie - že ak chceme, máme si kúpiť ešte tu na stanici. Takže v staničnom bufete kupujeme nejaké pečivo na cestu. Ako vychádzam z obchodu - presne oproti pozerám na okienko, nad ktorým je ceduľa - Information. Takže skúsim ešte raz otázku na jedlo vo vlaku - a pani mi hovorí, že áno - každý cestujúci dostane jedlo vo vlaku, ktoré je v cene lístka. No čo už. Pečivo asi ostane na neskôr :).

Vtom odbilo 8 hodín a z ampliónov stanice sa spustila štátna hymna. Asi tak 5 policajtov sa postavilo v strede stanice do pozoru, čelom k fotke kráľa v nadživotnej veľkosti. Domáci sa postupne začali dvíhať zo sedačiek. My - cezpoľní - sme sa začali obzerať dookola o čo vlastne ide a postupne sme sa teda dali všetci do vzpriamenej polohy. Po pol minútke - minútke všetko stíchlo a osadenstvo stanice postupne usadalo na lavičky. Až s odstupom času sme zistili, že každý deň o 8.00 hodine ráno a o 18.00 podvečer zaznieva hymna a všetci ľudia prestanú v tom momente robiť a uctievajú si takýmto spôsobom kráľa a kráľovnú.

Vlak nám ale samozrejme meškal... s asi tak 15 minútovým meškaním sme sa pohli smerom na sever. Prešli sme asi tak 2 kilometre za stanicu a tam sme čakali ďalších 30 minút. Každý bol ale pokojný, nikto nestresoval - asi to tak v týchto končinách funguje. Po tejto prestávke sme sa teda konečne vydali na cestu. Po chvíľke bolo počuť vo vlaku nejaký hrkot - obzriem sa dozadu - a odtiaľ sa valí "stewardka" s kontajnerom. A keďže sedíme skoro na začiatku vlaku, tak hneď medzi prvými dostávame možnosť zvoliť si medzi kávou alebo čajom. Minerálka (strašne vychladená - ako aj celý vlak) a dva koláčiky na osobu sú grátis.

Okolo obeda opäť počuť ten známy zvuk kontajnera, z ktorého ale tentokrát vyťahuje jedlo - ryžu s nejakým mäsom a k tomu kompót. No a my sme sa obávali, či nezomrieme od hladu :)

Obed vo vlaku do Chiang Mai

Popoludní, ako sa patrí, zase došla teta s kávou alebo čajom a ďalšími dvoma koláčikmi na hlavu. Tak takéto služby v našich končinách nevídať často. A to všetko za cenu 611 bathov/osoba = cca 15 €.

Chiang Mai

Do Chiang Mai sa dostávame s 2 hodinovým meškaním. Pôvodný príchod vlaku o 20.30 sa presunul na 22.15 - preto sme ešte počas cesty telefonovali do hostela, či nás niekto bude takto pozde v noci čakať, aby sme sa mohli ubytovať. Inštrukcie, ako sa dostať cez záhradu do domu a na izbu sme dostali - vrátnikovi máme zaplatiť a ráno dotiahneme formality... Tak s tým platením som mal trochu problém - predsa len nikdy nevieš, komu dávaš peniaze. Ale išlo o 600 bathov - nejakých 15 € za dve noci - a keď nás nechá prespať aspoň jednu, tak to nie je také hrozné.

Ráno, ako vždy, sme sa prebudili do slnešného počasia. Usmiaty majiteľ nás privítal a vybavili sme formality. V hosteloch väčšinou nie sú raňajky ani hocijaké jedlo zahrnuté v cene. Ale nám to vôbec nebolo treba - asi tak 50 metrov od hostela sme mali trh, kde už od rána od siedmej sa dali kúpiť veci od výmyslu sveta - a hlavne čerstvé ovocie. Za sáčok čerstvo nakrájaného ananásu so špajlíkom zaplatíte 10  bathov - cca 0,25 € - a o raňajky je postarané.

Samotný Chiang Mai je historické mestečko, centrum budhistickej kultúry severu. Pôvodne historické centrum bolo obohnané vysokým múrom a vodnou priekopou. Dnes sa hradné múry nachádzajú iba na niektorých miestach, vodná priekopa však po celom štvorcovom obvode historického centra - kde sme mali aj my náš hostel...

Chiang Mai

Chiang Mai

Chiang Mai

Chiang Mai na rozdiel od Bangkoku nie je také rozľahlé mesto - najzaujímavejšie pamiatky a miesta sú dostupné peši. Avšak v Chiang Mai je taktiež množstvo tuk-tukov a špeciálnych "taxíkov":

Taxi v Chiang Mai

Bezpečnosť cestovania na korbe týchto automobilov je otázna. Avšak musím povedať, že aj keď hustota premávky je v Thajsku obrovská, my sme nevideli počas 2 týždňov žiadnú dopravnú nehodu.

Warorot Market

Ako prvú zastávku našho pobytu v Chiang Mai sme volili trh Warorot - sprievodca opisoval toto miesto, ako trhovisko, kde je možné za lacný peniaz nakúpiť čokoľvek - a že na tomto trhu aj domáci nakupujú najčastejšie. A mali pravdu - bolo tu možné kúpiť čokoľvek.

trh Warorot

trh Warorot

trh Warorot

trh Warorot

Mali sme v záujme pokračovať aj na druhú stranu rieky, nakoľko v 3D mapke Chiang Mai sme našli zakreslený "foot brigde" v tesnej blízkosti tohto trhu. Realita však bola trošku odlišná.

most pre peších

Nákup sme zrealizovali v relatívne krátkom čase - takže sme sa presúvali smerom do centra mesta. Cestu sme volili cez Night Bazaar. Avšak v dopoludňajších hodinách tu bolo otvorených len zopár obchodíkov. Na návštevu tejto časti Chiang Mai treba voliť skôr večernú hodinu.

V obedňajších horúčavách sme sa šli schladiť pod stromy jedného z chrámov.

Chrámy v Chiang Mai

Chrámy v Chiang Mai

Chrámy v Chiang Mai

Chrámy v Chiang Mai

Chiang Mai a priľahlé mestečká/dediny sú známe aj z dôvodu chovu slonov. Nečudo preto, že ich majú aj v podobe sôch skoro na každom kroku - aj pred hotelom Le Meridién.

Slony

Popoludní sme sa konečne dostali aj do historického centra Chiang Mai. Tu sme začali túru po jedntlivých chrámoch.

Chrámy v Chiang Mai

Pri tomto chráme sme našli jednu z najlacnejších ponúk masáži v Chiang Mai. Hodinová, pravá thajská masáž, alebo masáž nôh za 129 bathov - vrelo odporúčam. Tá "foot masage" padla po náročnom dni chodenia vhod.

Chrámy v Chiang Mai

Chrámy v Chiang Mai

Chrámy v Chiang Mai

Zvony a gongy boli pri každom jednom chráme. Práve tu nám teta, informátorka, vysvetlila, že zvoniť na zvony znamená priať šťastie - preto sa odporúča zvoniť čo najviac. Tak prečo sa hneď do toho nepustiť?

Chrámy v Chiang Mai

No a keby ste náhodou po prechádzkach mestom nenašli stánok/reštauráciu - kde si kúpite niečo pod zub, tak nebojte sa - ono si Vás to nájde samo...

Pojazdný obchodík s ovocím

Konečne sa dostávame k najväčšiemu chrámu v Chiang Mai - Wat Chedi Luang. Bohužiaľ chrám bol zničený počas bojov, ktoré prebiehali v tejto oblasti v minulosti.  Dnes je chrám zakonzervovaný.

Wat Chedi Luang

Wat Chedi Luang

v jeho tesnej blízkosti sa však nachádzajú ďalšie chrámy...

Chrámy v Chiang Mai

Chrámy v Chiang Mai

Chrámy v Chiang Mai

Chrámy v Chiang Mai

Za jeden deň v Chiang Mai sme toho prešli tak akurát. Na ďalší deň ráno máme naplánovaný 3-dňový výlet do džungle. Takže nás čakajú 2 noci spánku niekde uprostred džungle, v drevených bungalovoch, jazda na slonoch, rafting na bambusových pltiach a kto vie, aké ešte prekvapenie...

To však v ďalšom blogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?